Szukasz kursu specjalistycznego z BHP, SEP lub kursu excel? Kurs edukacyjny!

Czym jest kawitacja

Przecież płynna magma to strumień cieczy, a zatem powinny tworzyć się w niej rozmaite nieregularności przepływu, jak wiry, uderzeniowe fale hydrauliczne czy też pęcherzyki kawitacyjne. Otóż to właśnie – zjawisko kawitacji, tyle kłopotów przysparzające inżynierom hy-draulikom! Może ona dopaść łopatki turbiny czy wielkiej pompy, jeżeli tylko zaczną pracować zbyt forsownie, podobnie jak niszczy ona łopatki śrub okrętowych: niszczy, rozwala, rozgryza. Tak, rozgryza to najlepsze określenie – pod jej działaniem lustrzane powierzchnie z wysokoodpornej stali przekształcają się w porowatą gąbkę. Jak gdyby tysiące maleńkich, lecz żarłocznych i bezwzględnych paszczy wżerało się w hartowany metal, od którego odskakuje pilnik. Ten groźny wróg, którego ofiarą padły niezliczone turbiny, pompy i statki, znany jest nam nieco bliżej od niecałych stu lat.

A zatem, cóż to takiego ta kawitacja? Wyobraźmy sobie strumień cieczy płynącej w przewodzie o zmien- rrym przekroju. W zwężeniach przewodu prędkość strumienia będzie wzrastać i odwrotnie, gdzie przewód się rozszerza, tam prędkość natychmiast spada. Jednocześnie, lecz w przeciwny sposób zmienia się ciśnienie — maieje przy wzroście prędkości i rośnie przy jej zmniejszaniu. Prawo to obowiązuje każdą poruszającą się ciecz.

Możemy teraz wyobrazić sobie taki wzrost prędkości cieczy, że związany z nim spadek ciśnienia doprowadzi do wrzenia cieczy, w której zaczną tworzyć się pęcherzyki pary. Ich gwałtowne wydzielanie się spowoduje, że patrząc z boku dostrzeżemy zmętnienie cieczy zjawisko to nazywamy właśnie kawitacją. Narodziny i śmierć pęcherzyków kawitacyjnych nie są jeszcze zbyt dokładnie znane. Nie wiadomo np. czy ich wewnętrzne powierzchnie są naładowane, nie wiadomo też, jak zachowuje się ,,para” cieczy wewnątrz pęcherzyka.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.