Szukasz kursu specjalistycznego z BHP, SEP lub kursu excel? Kurs edukacyjny!

Dlaczego należy się koncentrować? – ciąg dalszy

Patrząc na swoją całościową ocenę życia możesz spytać: Czy nie mógłbym skoncentrować się na więcej niż jednym zadaniu? Jeśli twój wykres podobny jest do mojego, wydaje się, że powinniśmy skupić się na kilku sprawach w celu odzyskania równowagi życiowej. A jednak wybrałam rolę „terapeutki Jinny” jako główny obiekt koncentracji z naciskiem na swoje zdrowie. Poprawa samopoczucia ma przecież pozytywny wpływ na moje zachowanie się w pozostałych rolach. Doszłam do wniosku, że skoncentrowanie się na tej właśnie roli umożliwi mi wpisanie do rysunku dodatkowej roli autorki z dużą szansą na osiągnięcie w niej sukcesu. Zwróć uwagę, że chociaż „autorka” ma najniższą punktację w moim kole, to nie na niej postanowiłam się skoncentrować. Najpierw dokładnie się zastanów, a potem dopiero wybierz tę rolę, która ma dla ciebie największe znaczenie.

Kilka punktów koncentracji już w samym określeniu zawiera sprzeczność. W takim przypadku koncentracja rozprasza się i wyniki będą już całkiem inne. Jedna z kobiet, która uczestniczyła w naszych warsztatach przez wiele lat, zawsze miała kłopoty z wyborem. Wjaki sposób mam wybrać pomiędzy rolą matki i rolą właścicielki sklepu ? Nie chcę z żadnej z ról zrezygnować, a zarazem w każdej z nich powinnam dokonać gruntownych zmian. Lekkomyślnością byłoby wybranie jednej kosztem drugiej. Jednak zawsze w końcu dochodziła do wniosku, że powinna wybrać tylko jedną, bo w przeciwnym razie obie by na tym ucierpiały. Uznała, iż może, bez poczucia winy bądź zakłopotania, wybrać tę rolę, która jest dla niej aktualnie ważniejsza, a rezultaty takiego postępowania oddziałają korzystnie na wszystkie pozostałe jej role.

Jeśli okaże się, że chciałbyś skupić się na dwu rolach, zignoruj te wewnętrzne podszepty. Co prawda od kiedy zdecydowałeś się na kierowanie własnym życiem, może się w tobie zrodzić chęć, żeby „pełną parą” ruszyć naprzód. Ale usiłowanie zrobienia naraz zbyt wielu rzeczy może okazać się niewykonalne i spowodować, że niczego nie doprowadzisz do końca. A wówczas będziesz miał o wiele większy problem aniżeli wybór tylko jednej sprawy, na której miałbyś się skupić – nie byłoby już na czym się koncentrować.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.