Szukasz kursu specjalistycznego z BHP, SEP lub kursu excel? Kurs edukacyjny!

Maszyny użytkowane i obsługa danych

Symulatory. Gdy komputer docelowy jest nowy, potrzebny jest jego logiczny symulator. Umożliwia on wykrycie różnych błędów na długo przed pojawieniem się prawdziwej maszyny docelowej. Zapewnia również – co bardzo ważne – niezawodne „odpluskwianie” także wtedy, kiedy jest już do dyspozycji maszyna docelowa.

Niezawodny nie znaczy dokładny. Symulator na pewno pod jakimś względem nie będzie wierną i dokładną implementacją architektury nowej maszyny. Będzie jednak w kolejnych dniach implementacją nie zmienioną, a nowy sprzęt nie zawsze taki jest.

Przyzwyczailiśmy się dziś do tego, że sprzęt komputerowy działa poprawnie niemal przez cały czas. Jeśli programista programu użytkowego nie dostrzega niekonsekwencji w funkcjonowaniu systemu w kolejnych identycznych przebiegach, to powinien raczej szukać błędów w swoim kodzie, a nie w maszynie.

Doświadczenie to jednak jest mało przydatne przy pisaniu programów wspierających projektowanie nowej maszyny. Sprzęt opracowany w laboratorium, przedprodukcyjny lub z początków produkqi nie pracuje zgodnie z przyjętymi definicjami, nie jest niezawodny i nie jest taki sam dzień po dniu. W miarę wykrywania usterek wprowadza się zmiany we wszystkich egzemplarzach maszyny, w tym także w tych przydzielonych zespołowi programującemu. Już fakt, że zmienia się baza techniczna, mówi sam za siebie. Jeszcze gorsze są zazwyczaj ujawniające się od czasu do czasu wady sprzętu. Najgorsza zaś jest niepewność, gdyż zniechęca do pilnego wyszukiwania błędów w kodzie, choć może ich tam wcale nie być. Tak więc niezawodny program symulujący na starej maszynie użytkowanej zachowuje swoją użyteczność znacznie dłużej, niżby się można było spodziewać.

Użytkowane kompilatory i asemblery. Z tych samych powodów potrzeba kompilatorów i asemblerów działających na niezawodnych maszynach użytkowanych, ale kompilujących kod wynikowy do systemu docelowego. Można wtedy przystąpić do poprawiania błędów, przy użyciu symulatora.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.