Szukasz kursu specjalistycznego z BHP, SEP lub kursu excel? Kurs edukacyjny!

Myślę, że ludzie mnie nie lubią

Czy wydaje ci się, że nie lubi cię wiele osób, czy jest to tylko jedna, konkretna osoba? Jeżeli jest to jedna osoba, to zapewne znasz przyczynę. Jeżeli się jej nie domyślasz, to nie zostawiaj tak tego. Usilnie namawiam cię, abyś porozmawiał o tym z tą osobą.

Jeśli któryś z powyższych punktów odnosi się do ciebie, możesz zapewne zauważyć, że gdy wchodzisz do pokoju, wszyscy milkną. Czasami trudno jest nam stwierdzić, czy mamy podobne cechy, gdyż przyzwyczajamy się do nich i nie potrafimy już ich zauważyć. Wspaniale, jeżeli przy tobie jest ktoś, komu możesz ufać, ktoś, kto cię lubi i kto dostarczy ci uczciwej opinii na twój temat.

Czy ostatnio doświadczyłeś jakichś słów krytyki pod swoim adresem? Weź to poważnie. Czy ocena ta była zasadna? Jeżeli nie wiesz, o co chodziło tamtej osobie, powiedz to. Nie przyjmuj krytyki, której nawet nie możesz zrozumieć, i nie płacz z jej powodu całą noc. Zapytaj! Jeżeli dowiesz się, jakie ludzie wysuwają pod twoim adresem zastrzeżenia, i jeżeli uznasz, że mają w tym trochę racji, podejmij decyzję o rozpracowaniu i zlikwidowaniu tego słabego punktu.

Jeżeli sądzisz, że zarzuty były niesprawiedliwe albo przesadzone bądź jeżeli mocno uderzają w twoje powodzenie życiowe i zdrowie, może zaistnieć konieczność wycofania się z tego miejsca, czy to będzie związek, czy zakład pracy, ale nie wcześniej, niż spróbujesz pogadać z oskarżycielem czy oskarżycielami.

Jeśli masz jedynie ogólne wrażenie, że inni cię nie lubią, to najprawdopodobniej rzeczy mają się zupełnie na odwrót: to ty nie lubisz innych ludzi. Może obawiasz się ich, lękasz się, że cię skrzywdzą.

Czy kiedy byłeś mały, ktoś mocno cię skrzywdził? Czy ufanie innym sprawia ci wielką trudność? Czy podejrzewasz, że ludzie chcą ci zamydlić oczy i wykorzystać do swoich niecnych celów? Jeśli ktoś za tobą w autobusie śmieje się głośno, to wydaje ci się, że śmieje się z ciebie? Jeżeli na te pytania odpowiadasz „tak”, oznacza to, że siebie nie lubisz. Kiedy nie lubisz siebie, nie potrafisz lubić innych.

Wszystko, co posyłasz innym, powróci do ciebie jak bumerang. Przystąp do pracy nad pewnością siebie. Jeśli dominuje nad tobą przeszłość, uniemożliwiając ci samodzielne zmaganie się z problemami, poszukaj pomocy u drugiej osoby (zob. s. 209-221), lecz przedtem przez trzy tygodnie próbuj korzystać ze Skryptu umieszczonego na końcu tego rozdziału. Wielu ludzi stwierdza, że to wystarcza, aby w życiu pojawiły się zmiany na lepsze. Nie ma potrzeby borykać się z brakiem zaufania do samego siebie.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.