Szukasz kursu specjalistycznego z BHP, SEP lub kursu excel? Kurs edukacyjny!

Nadzieje na srebrne kule

Przyjrzyjmy się teraz osiągnięciom technicznym, które najczęściej uważa się za potencjalne srebrne kule. Jakich problemów dotyczą? Czy są to problemy zasadnicze, czy też pozostałości po ubocznych? A może są one zapowiedzią postępu rewolucyjnego lub przyrostowego?

Ada i inne osiągnięcia w językach wysokiego poziomu. Jednym z najbardziej reklamowanych osiągnięć w dziedzinie języków programowania jest Ada – uniwersalny język wysokiego poziomu, opracowany w latach osiemdziesiątych. Nie tylko stanowi odbicie ewolucyjnych udoskonaleń języka, ale uosabia to, co sprzyja współczesnym koncepcjom projektowania i modularyzacji. O postępie w technologii programowania bardziej chyba świadczy filozofia tego języka niż on sam. Jest to bowiem filozofia polegająca na modularyzacji, abstrakcyjnych typach danych i tworzeniu struktur hierarchicznych. Ada jest być może zbyt złożona, co jest rezultatem sprostania wymaganiom stawianym jej twórcom. Nie jest to jednak wada śmiertelna. Podzbiory słowników roboczych mogą bowiem ułatwić proces uczenia się, a postęp w sprzęcie zapewnić tanie MIPS-y czyli miliony rozkazów na sekundę, którymi płacimy za koszty kompilacji. Postęp w tworzeniu struktury systemów oprogramowania to rzeczywiście świetny sposób na wykorzystanie zwiększonej liczby rozkazów na sekundę, jaką możemy kupić za nasze pieniądze. Systemy operacyjne, mocno krytykowane w latach sześćdziesiątych za koszty związane z pamięcią i cyklami wykonywania rozkazów, okazały się świetnym sposobem wykorzystania części milionów rozkazów na sekundę i tanich bajtów pamięci, uzyskanych dzięki postępowi w sprzęcie.

Niemniej Ada nie jest tą srebrną kulą, którą da się ujarzmić potwora, jakim jest efektywność oprogramowania. Jest w końcu jedynie kolejnym językiem wysokiego poziomu. Największe korzyści z tego typu języków wystąpiły przy pierwszym przejściu od przypadkowych złożoności maszyny do bardziej abstrakcyjnych rozwiązań krok po kroku. Gdy te poważne kłopoty zostały usunięte, pozostały jedynie drobniejsze. Pozbycie się ich przyniesie z pewnością mniejsze korzyści.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.