Szukasz kursu specjalistycznego z BHP, SEP lub kursu excel? Kurs edukacyjny!

NOTOWANIE

Żeby się dobrze nauczyć, trzeba dobrze zanotować. Przypomnij sobie, ileż to razy po wykładzie bolała cię ręka od zapisywania wszystkiego, co powiedział wykładowca. Po powrocie do domu ciskasz te swoje pracowicie wykonane notatki w kąt (bez przeglądania ich) i gdy zbliża się kolokwium, a tym bardziej egzamin, to z silnym postanowieniem skutecznego przetransponowania informacji zawartych w notesie w wiedzę wzbogacającą twój mózg wyciągasz je spod stosu skryptów, książek czy notatników i zaczynasz czytać. Wtedy może się okazać, że część twojego własnego zapisu jest nieczytelna, że zdania są nie dokończone lub wyrwane z kontekstu. Zaczynasz więc gorączkowo dzwonić do znajomych i uzupełniać swoje „notatki”. Pomyśl, ile energii marnujesz, zamiast wykorzystać ją na efektywne przygotowanie się do egzaminu. Ta sytuacja z reguły wpływa ujemnie na twoją kondycję psychiczną i co za tym idzie na uzyskaną ocenę.

Umiejętność sprawnego notowania przydaje się nie tylko na uczelni czy w szkole, ale również w życiu codziennym. Ta wizja może stać się rzeczywistością, jeśli wytrwale będziesz wcielać w życie (nie tylko szkolne czy akademickie) rady zawarte w tej książce.

Przeważająca większość osób robiących notatki zatrzymuje się na drugim etapie tego procesu, co czyni go niekompletnym i nieefektywnym. Robiąc notatki pamiętaj, abyś mógł je odczytać (pragnących poprawić swój charakter pisma odsyłam do rozdziału „Pisanie”). Ważne jest też umiejętne redagowanie, ale najważniejsze efektywne odbieranie wydarzenia, które opisujesz.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.