Szukasz kursu specjalistycznego z BHP, SEP lub kursu excel? Kurs edukacyjny!

Problemy dręczące zoologię

Nie wiemy wciąż, dlaczego w wielu mitach amery-kańskich jest mowa o zagładzie kraju położonego na wschodzie, podobny zaś motyw występujący w legendach europejskich związany jest z kierunkiem zachodnim? Skąd wzięły się, odnalezione w Peru, rzeźby przedstawiające lwy i inne, nie występujące w Ameryce, zwierzęta? Dlaczego w Europie znaleziono przedsta- wienia tygrysów szablastych, które wymarły 300 tys. lat temu? Dlaczego obyczaj mumifikowania zwłok znany jest u wielu narodów po obu stronach Atlantyku? Dlaczego wiele plemion indiańskich wykazuje cechy antropologiczne pokrewne człowiekowi z Cro-Magnon, przodkowi Europejczyków?

Problemy tego typu dręczą również zoologię. Jednym z najbardziej znanych jest poszukiwanie przyczyny, dla której węgorze europejskie wędrują na tarło aż na Morze Sargassowe, którego flora jest pokrewna śródziemnomorskiej. Nie wyjaśnione do dziś pozostają także dzieje udomowienia konia, który znany nam jest z paleolitu jako zwierzę łowne ówczesnych ludzi, później jego ślady znikają całkowicie. Pojawia się on ponownie dopiero w epoce brązu, już jako zwierzę domowe, dzięki komu jednak i kiedy zaszła ta przemiana – nie wiadomo.

Te i inne podobne problemy nie pozwalają nam na kategoryczne odrzucenie hipotezy o istnieniu Atlantydy, choć z drugiej strony nie dostarczają one żadnych argumentów świadczących na jej korzyść. Dlatego też uczeni wciąż powracają do pierwotnego źródła wiadomości o tym zaginionym kontynencie, do obu dialogów Platona. Korzystał z nich również, jako jeden z pierwszych w czasach nowożytnych, wspomniany już tutaj znany poeta rosyjski, W. Briusow. Był to człowiek o niezmiernie szerokich zainteresowaniach – poeta, pisarz, matematyk, znawca zarówno historii starożytnej, jak i nauk ścisłych.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.