Szukasz kursu specjalistycznego z BHP, SEP lub kursu excel? Kurs edukacyjny!

Rejestr telefonów i testowanie produktu

W miarę prac wdrożeniowych, pomimo bardzo precyzyjnych specyfikacji, pojawiają się niezliczone pytania dotyczące interpretaq’i architektury. Oczywiście wiele takich pytań wymaga uzupełnienia i wyjaśnienia w tekście. Inne są jedynie wynikiem nieporozumień.

Bardzo ważne jest jednak zachęcanie zakłopotanego wdrożeniowca do telefonowania do odpowiedzialnego za projekt architekta i do zadawania pytań, a nie do zgadywania odpowiedzi. Równie ważne jest zdanie sobie sprawy, że architekt musi odpowiedzieć na wszystkie pytania dotyczące architektury – i to każdemu.

Przydatnym narzędziem jest rejestr telefonów, prowadzony przez architekta. Zapisuje się w nim wszystkie pytania i odpowiedzi, po czym co tydzień łączy się w jedną całość rejestry poszczególnych architektów, powiela i dostarcza użytkownikom oraz wdrożeniowcom. Operacja ta, choć całkowicie nieformalna, jest szybka i w pełni uzasadniona.

Najlepszym przyjacielem architekta jest jego przeciwnik na co dzień, czyli niezależny zespół testowania produktu. Grupa taka sprawdza maszyny i programy na podstawie specyfikacji i działa jak adwokat diabła, wyszukując wszelkie możliwe defekty i niezgodności. Każda organizacja rozwojowa powinna mieć taką niezależną grupę kontroli technicznej, jeśli chce zachować opinię rzetelnej.

W ostatecznej analizie to klient staje się niezależnym inspektorem. W użytkowaniu bezlitośnie ujawni się każda usterka. Zespół testowania produktu jest zatem zastępczym klientem, specjalizującym się w wyszukiwaniu wad. Raz po raz wnikliwy inspektor znajduje miejsca, w których nie przekazano informacji, w których nie zrozumiano należycie decyzji projektowych lub starannie ich nie wdrożono. Z tego powodu właśnie taki zespół testowania jest niezbędnym ogniwem w łańcuchu przekazywania informacji projektowych – ogniwem, które powinno zacząć działać wcześnie, równolegle z projektantami.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.