Szukasz kursu specjalistycznego z BHP, SEP lub kursu excel? Kurs edukacyjny!

CO ROBIĆ, ŻEBY CZYTAĆ SZYBCIEJ

– 1. Czytaj wodząc palcem pod czytanym tekstem. W szkole uczono nas, żeby tego nie robić, i to był błąd. Omawiana metoda bardzo przyspiesza tempo czytania i przyczynia się do lepszego rozumienia czytanego materiału. Wynika to z tego, że zapobiega ona niepotrzebnemu cofaniu się i powtórnemu czy nawet wielokrotnemu czytaniu tego samego tekstu. Poza tym zapobiega częstemu zatrzymywaniu się na jakimś słowie czy zwrocie przez dłuższy czas. Czytanie metodą wodzenia wzrokiem za palcem zwiększa stopień zrozumienia, gdyż kieruje twoją uwagę na określone słowa i nie pozwala błąkać się oczom po stronie, a myślom w obłokach. Jak stosować tę metodę? To całkiem proste. Umieszczasz swój palec wskazujący pod pierwszym słowem i przesuwasz go wzdłuż czytanej linijki w wygodnym dla siebie tempie, podkreślając każde słowo. Twoim zadaniem jest czytać wyrazy znajdujące się bezpośrednio nad samym palcem.

– 2. Naucz się dostosowywać tempo czytania do rodzaju lektury. Pozbądź się nawyku czytania wszystkiego w taki sam sposób. Teksty techniczne czytaj uważnie, książkę telefoniczną – rzecz jasna – kartkuj, a gdy czytasz coś dla przyjemności, jak na przykład czasopismo czy powieść, staraj się czytać szybciej, bo celem lektury w tym przypadku nie jest zapamiętanie faktów, tylko uchwycenie idei lub nastroju.

– 3. Uważaj się za dobrego czytelnika. To jak działamy, jacy jesteśmy w znacznym stopniu zależy od tego, jak siebie widzimy. Jeśli ktoś uważa się za osobę mało efektywną w jakiejś dziedzinie, to taką jest. Ale z tego martwego punktu można ruszyć. Dość skuteczną metodą na przełamanie wewnętrznego przekonania, że jesteś niezdolny do szybkiego czytania jest zastosowanie wizualizacji.

Wykonywanie tego ćwiczenia przynajmniej raz, a najlepiej dwa razy dziennie, do 2 minut przez okres kilku tygodni, przyczyni się do pozytywnego przestawienia twojego wewnętrznego zaprogramowania. I przy okazji – jak to już wielokrotnie powtarzałem – zasiejesz w sobie ziarnko wiary w siebie.

– 4. Czytając, staraj się dostrzegać więcej słów jednocześnie. Czytając, przyzwyczailiśmy się, widzieć tylko kilka słów, nie więcej, co bardzo zwalnia tempo czytania. W czasie lektury mamy zawężony kąt widzenia. Zauważ, że gdy jesteś w terenie dostrzegasz szeroką panoramę, a nie poszczególne drzewa. Przykład ten dobitnie powinien cię przekonać, że możemy czytając poszerzyć kąt widzenia, zwiększając w ten sposób tempo czytania. Wymaga to jednak zastosowania odpowiednich technik. Proponuję ci mały eksperyment czytelniczy, który zarazem jest sposobem na rozszerzenie kąta widzenia. Gdy czytasz z większej odległości, twoje oczy się nie męczą, gdyż mają większe pole widzenia i wykonują mniej ruchów.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.