Szukasz kursu specjalistycznego z BHP, SEP lub kursu excel? Kurs edukacyjny!

Tajemnice energii świec – kontynuacja

Ogień i nierozerwalnie z nim związany dym towarzyszył wszelkiego rodzaju wieszczkom, wystarczy przywołać tu przykład delfickiej Pytii przepowiadającej pod wpływem dymnych wyziewów unoszących się wokół jej trójnoga czy starosłowiańskich kapłanek Swarożyca, które mieszkały przed wiekami na jednej z wysp Morza Bałtyckiego, Arko- nie i prorokowały ze świętego ognia i dymu. W starożytnym Rzymie westalki pilnowały świętego ognia, a każda z zamężnych kobiet zyskała szlachetną nazwę kapłanki domowego ogniska, gdyż to wokół niego koncentrowało się życie rodziny, stąd emanowała miłość i troska oraz ciepło, którego do tej pory wszyscy jesteśmy spragnieni.

Taki porządek świata, z ogniskiem w centralnej swojej części tak ziemskiej, jak i mityczno-niebiańskiej trwał latami, wiekami, epokami. Był nienaruszalny. Aż pojawił się wiek XIX i powiedział, że to wszystko to tylko przesądy i zabobony. Trzeba wierzyć w potęgę nauki, techniki i w moc koni mechanicznych, a nie zaprzątać sobie głowę bzdurami o oczyszczającej i ochronnej roli ognia. Zapomniał powiedzieć, że aby wytworzyć owe konie mechaniczne, potrzebuje ognia i wytwarza go spalając benzynę, że elektryczność to tylko inna jego forma, a „szczyt” osiągnięć cywilizacji – bomba atomowa – wybuchając poraża siłą ognia, spopielając wszystko wokół i wytwarzając taką temperaturę, iż pod wpływem gorąca zamienia to, co spotka na swej drodze w gaz.

Czy rzeczywiście oczyszczająca moc ognia jest zabobonem? Czy faktycznie płomienny żywioł przed niczym nas nie chroni? A może jednak nasi przodkowie nie byli tak głupi, jak chciał to w nas wmówić wiek XIX i XX? O tym zadecydujesz Ty, Czytelniku, jako istota, która żyje w XXI wieku, w Epoce Wodnika. Ja tylko przedstawię Ci zbierane latami materiały dotyczące magicznej, rytualnej, ochronnej i oczyszczającej roli ognia i jego nośników – świec, kadzidełek, kominków, ognisk. Tak więc zapalmy białą świecę i zaczynajmy.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.